Przepompownia Gryczana

Budynek pompowni jest studnią zapuszczaną o średnicy wewnętrznej 10 m z dwoma nadbudówkami, które wykonane są na płycie górnej przykrywającej pompownię. Dno pompowni (zbiornik czerpalny V = 48 m3) wykonano ze skosami bocznymi z betonu. Pojemność studni czerpalnej wynosi 110 m3. Do pompowania ścieków zainstalowano pompy pionowe, zatapialne (dwie pompy pracujące i jedna rezerwowa) SARLIN TYP S2-554M o wydajności pompy Qp = 180 dm3/s przy H = 20 m sł wody.

Wyżej w kanałach doprowadzających ustawiono dwie kraty płaskie (prześwit między prętami w obydwu kratach b = 15 mm), czyszczone mechanicznie, sterowane automatycznie. Skratki gromadzone są w szczelnym pojemniku metalowym o pojemności 1,1 m3 i przesypywane podchlorynem sodu w celu higienizacji.

Rurociągi tłoczne od trzech pomp wyprowadzone są przez ścianę. Wewnątrz pompowni umieszczono przepustnice zwrotne. Ścieki skierowano do oczyszczalni KRYM w Wołominie dwoma rurociągami Ø 600 (aktualnie eksploatowana jest jedna nitka, ponieważ drugą odprowadzane są ścieki oczyszczone). Połączenie trzech rurociągów tłocznych Ø 300 z dwoma Ø 600 zostało wykonane w komorze zasuw. Pomiar ścieków dokonywany jest na przewodzie tłocznym Ø 600 za pomocą przepływomierza elektromagnetycznego typ: SONIX 3D. Przepustowość pompowni Q dob śr = 12 000 m3/d.

W wyniku eksploatacji przepompowni ścieków powstaje odpad skratki (kod 19 08 01).
 


 

 
 
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Projekt, wykonanie i wdrożenie 2011 r.
BresIT tworzenie stron