Nowe stawki za wodę i ścieki - z czego wynikają podwyżki?

Ustalone przez państwowego regulatora (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie) nowe stawki za wodę i ścieki dla mieszkańców i przedsiębiorców z terenu gminy Wołomin obowiązują od 30 grudnia 2023 roku. Na wzrost tych opłat wpływ ma przede wszystkim szereg czynników o charakterze zewnętrznym, na które spółki wodociągowo – kanalizacyjne mają żaden (bądź znikomy) wpływ. Jak wszyscy, także i my doświadczyliśmy negatywnych skutków ekstremalnych zjawisk ostatnich lat, z których na pierwszy plan wysuwa się pandemia, wojna za wschodnią granicą oraz problemy gospodarczo - ekonomiczne z tym związane (m.in. skokowo rosnące ceny nośników energii; nadmierna inflacja). W efekcie większość kosztów, na podstawie których oblicza się taryfy za wodę i ścieki (podatki, energia elektryczna, paliwa, materiały, odsetki od zaciągniętych pożyczek, ochrona i cyberbezpieczeństwo itp.) poszybowała w ostatnim czasie mocno w górę.

Dla przykładu:

- od 2022 roku koszty zakupu energii elektrycznej (nawet po uwzględnieniu cen uśrednionych z tzw. tarczy ochronnej) wzrosły o prawie 200 proc.;

- na przestrzeni ostatnich dwóch lat koszty obsługi pożyczek (płacone odsetki) wzrosły o prawie 75 proc.;

- od 2022 roku płaca minimalna wzrosła o blisko 41 procent.

To tylko wybrane przykłady, pokazujące, dlaczego zmiany w cenach świadczonych przez PWiK usług są nieuniknione. Dodatkowo w 2024 rok przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne weszły z kolejnymi „płatnymi” obowiązkami (m.in. ustawodawca wprowadził nowe opłaty - za zrzuty z przelewów burzowych). Należy przy tym pamiętać, że w połowie 2024 wchodzą też nowe obowiązki związane ze zwiększeniem poziomu cyberbezpieczeństwa. To także pociąga za sobą konieczność kolejnych wydatków, gdyż jako infrastruktura krytyczna jesteśmy ustawowo zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego naszych systemów informatycznych.

Poziom podwyżek cen za wodę i ścieki, jaki został określony w ostatniej decyzji regulatora (RZGW w Warszawie), przy średnim miesięcznym zużyciu obu mediów (wody i ścieków) wynoszącym około 3 metrów sześciennych, oznacza wzrost kosztów dla jednego mieszkańca Wołomina - w skali miesiąca - o niecałe 6 zł.

 
 
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Projekt, wykonanie i wdrożenie 2011 r.
BresIT tworzenie stron